تبلیغات X
للوکساید۵
سفارش بک لینک
نرم افزار حسابداری
تور مالزی
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک
خرید باغ و باغچه در ملارد
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
داکرومات
نمکدان چوبی
انواع ورق آهن
جعبه لوح تقدیر

خطر سكته در چه سني وجود دارد s
خطر سكته در چه سني وجود دارد
سن سکته age risk stroke خطر سكته در چه سني وجود دارد پسر 20 ساله‌اي را با درد قفسه سينه به اورژانس آوردند. عنوان مي‌كرد كه به طور ناگهاني در خواب دچار درد شده و همين درد

خطر سكته در چه سني وجود دارد

29 مهر 1391 | نسخه قابل چاپ | نویسنده : Shahrak


خطر سكته در چه سني وجود دارد
 پسر 20 ساله‌اي را با درد قفسه سينه به اورژانس آوردند. عنوان مي‌كرد كه به طور ناگهاني در خواب دچار درد شده و همين درد او را از خواب بيدار كرده و با هيچ اقدامي بهبود نيافته است.

سابقه‌اي از بيماري در والدين اين پسر جوان وجود نداشت. وي مبتلا به بيماري فشارخون، ديابت يا چربي خون نبود. تنها عنوان مي‌كرد كه روز گذشته قليان كشيده است.

احتمال می رود او سکته قلبی کرده باشد. درمان‌هاي قلبي آغاز و وي به بخش مراقبت‌هاي ويژه انتقال داده شد.

در بررسي عروق قلبي تنگي عروق ديده شد. در چنين شرايطي والدين بيمار برايشان اين سوال مطرح بود كه چگونه فرزندشان در چنين سن پاييني دچار مشكل قلبي شده است؟

در بررسي‌اي كه در كالبدشكافي روي افراد تصادفي صورت گرفته، ديده شده است كه تنگي عروق قبل از بيست سالگي بروز مي‌كند. اما اين تنگي در عروق زماني مي‌تواند مشكل‌زا شود كه قطر رگ خون‌رسان به قلب را بيش از 50‌درصد تنگ كند.

بسياري از افراد مبتلا به تنگي عروق قلبي تا زمان مرگ علامتي ندارند و در صورتي كه مورد كالبدشكافي قرار گيرند آسيب رگ‌هاي قلبي آنان آشكار مي‌شود.

شناسايي مشكلات نهفته قلبي

يكي از روش‌هاي مرسوم در افرادي بدون علامت كه به مشكل قلبي در آنها مشكوك هستيم، انجام تست ورزش است. در اين روش فرد اقدام به فعاليت روي تردميل مي‌كند.

در همان حال نواري از قلب وي گرفته مي‌شود. اگر در فرد درد قفسه سينه بروز كند يا دچار خستگي شديد شود يا ضربان قلبش از حد مشخصي فراتر رود تست را متوقف مي‌كنند.

بسياري از افراد هيچ‌كدام از اين محدوديت‌ها را ندارند و تست را تا انتها انجام مي‌دهند، اما نوار قلبي غيرطبيعي دارند. با وجود نداشتن علائم در حين تست ورزش، به دليل نوار غيرطبيعي بايد مشكل قلبي را در نظر داشت تا خلاف آن ثابت شود.

براي اين افراد ممكن است پزشك دستور آنژيوگرافي بدهد. در آنژيوگرافي با روش‌هاي خاص از عروق قلبي بيمار عكسبرداري شده و ميزان تنگي آنها برآورد مي‌شود.

حس و درك بسياري از بيماران ديابتي نسبت به درد به دليل آسيب خاصي كه ناشي از بيماري ديابت است، تغيير مي‎كند، به طوري كه ممكن است دچار سكته قلبي شوند و هيچ علامتي نداشته باشند. گاهي بيماران ديابتي به جاي درد قفسه سينه دچار تنگي‌نفس مي‌شوند!

افراد در معرض خطر

تمامي مردان بالاي 45 و زنان بالاي 55 سال در معرض بيماري قلبي هستند. افرادي كه در فاميل درجه يك (پدر، مادر، خواهر و برادر) مشكل قلبي در سنين كمتر از 55 ‌سالگي دارند، مبتلايان به فشارخون، ديابت و چربي خون بالا، خطري بيش از افراد سالم جامعه دارند.

مهم‌ترين عاملي كه براحتي قابل پيشگيري است، مصرف دخانيات است. قليان كه امروزه بسيار رايج است خطري بسيار فراتر از سيگار دارد.

دكتر بهروز هاشمي - متخصص طب اورژانس


سپاس از جام جم آنلاین

موضوعات مرتبط با این مطلب : پزشکی و سلامت
____________________________________________________
برچسب ها:
,
نام :
ايميل:
سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت

شهرک سرگرمی و نمایش