تبلیغات X
للوکساید۵
سفارش بک لینک
نرم افزار حسابداری
تور مالزی
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک
خرید باغ و باغچه در ملارد
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
داکرومات
نمکدان چوبی
انواع ورق آهن
جعبه لوح تقدیر

آیا سفیدی مو نشانه پیری است؟ s
آیا سفیدی مو نشانه پیری است؟
سفیدی مو سپیدی مو علت سفیدی مو دلایل سفیدی مو چرا مو سفید می شود؟ آیا سفیدی مو نشانه پیری است؟ سفیدی مو در جوانی سفیدی مو در میانسالی

آیا سفیدی مو نشانه پیری است؟

26 مهر 1391 | نسخه قابل چاپ | نویسنده : Shahrak

موها يك‌شبه‌ سفيد نمي‌شود
سفيد شدن موها هميشه نشانه پيري محسوب نمي‌شود، وقتي كه برخي جوانان موهاي سفيد زيادي دارند.

سفيد شدن مو به طور طبيعي اولين نشانه‌هاي خود را در دهه سوم و چهارم زندگي نشان مي‌دهد، اما در برخي افراد، بسيار زودتر از آنچه فكرش را مي‌كنند يعني پيش از 20 سالگي اتفاق مي‌افتد و روند رنگدانه ‌سازي در ابتداي سال‌هاي جواني متوقف مي‌شود.

گرچه اين نوع سفيد شدن زودرس مو در برخي موارد قابل درمان است، اما هيچ راه درماني براي رفع سفيد شدن طبيعي موها تاكنون ارائه نشده است و تبليغات متعدد صورت گرفته در اين ارتباط، واهي و فاقد ارزش علمي است.

دكتر سيدمسعود داوودي، متخصص پوست و مو مي‌گويد: روند سفيد شدن از ريشه مو آغاز مي‌شود و بتدريج و طي دو سه سال به ساقه مو انتشار پيدا مي‌كند. پس ادعاي بازگرداندن رنگدانه‌سازي به مو از طريق كرم يا لوسيون، آن هم طي دو سه هفته كاملا غيرواقعي و غيرممكن است و نبايد فريب چنين تبليغات دروغيني را خورد.

جالب است بدانيد كه براساس تاكيد متخصصان پوست، اثربخشي ظاهري تركيبات تبليغي براي درمان سفيد شدن مو از آن روست كه اين تركيبات در واقع نوعي رنگ موست كه موها را تيره مي‌كند، اما به محض توقف مصرف، موها دوباره به رنگ سفيد بازمي‌گردد.

چرا موها سفيد مي‌شود؟

در كنار سلول‌هاي ريشه مو كه وظيفه‌شان تقسيم سلول و ساختن سلول‌هاي جديد رشد طولي موست، سلول‌هاي رنگدانه‌ساز يا ملانوسيت‌ساز هم وجود دارد.

در واقع رنگدانه‌ها به درون سلول‌هايي تزريق مي‌شود كه در حال ساخت ريشه موست و رنگ و طيف موها به ميزان رنگدانه‌ها و جنس آنها بستگي دارد.

دكتر داوودي با اشاره به اين كه سفيد شدن مو حاصل توقف رنگدانه‌سازي سلول‌هاي رنگدانه‌ساز است، مي‌گويد: سفيد شدن موها روندي تدريجي است كه از ريشه مو آغاز مي‌شود و مهم‌ترين عامل در زمان و چگونگي سفيد شدن مو به زمينه‌هاي ژنتيكي در هر فرد بازمي‌گردد.

زماني كه ملانوسيت‌ها يا سلول‌هاي رنگدانه‌ساز به طور غيرفعال حضور دارند يا تعداد ملانين هر تار مو به كمتر از حد معمول مي‌رسد، رنگ مو خاكستري مـي‌شـود، ولـي چـنـانچه ملانوسيت‌ها كاملا رنگدانه‌هاي خود را از دست بدهند، مو سفيد مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو اضافه مي‌كند: در حالت عادي، سفيد شدن مو در مردان حدود سي سالگي و در زنان حدود سي‌وپنج سالگي اتفاق مي‌افتد. معمولا سفيدي موي سر از شقيقه شروع مي‌شود، ولي پيش از موي سر، سبيل و ريش شروع به سفيد شدن مي‌كند؛ اما اين روند هم بستگي به الگوي ژنتيكي هر شخص دارد. فقط در صورتي كه سفيد شدن مو زودتر از بيست ‌‌سالگي اتفاق بيفتد، به آن سفيد شدن زودرس مو گفته مي‌شود كه در برخي موارد قابل درمان است.

يك شبه پير نمي‌شويد

شايد بسياري بر اين باور باشند كه استرس شديد و وارد آمدن فشارهاي ناگهاني روحي مي‌تواند باعث سفيد شدن سريع موها شود.

اما دكتر داوودي چنين تصوري را نوعي باور غلط مي‌داند و توضيح مي‌دهد: فراموش نكنيد كه نه‌تنها مو از ريشه سفيد مي‌شود، بلكه رشد مو هفته‌ها به طول مي‌انجامد و نمي‌تواند يك شبه سفيد شود. اين درست كه يكي از عوامل سفيدي زودرس موها مي‌تواند نگراني‌هاي ذهني باشد، اما اين كه تصور كنيد موهاي فردي در اثر فشار عصبي شديد، يك شبه سفيد شود، اشتباه است. فشار عصبي از دلايل ريزش موست و از آنجا كه موهاي سياه نسبت به اين نوع فشارها آسيب‌پذيرتر است، مقدار زيادي از آنها ريخته و موهاي سفيد روي سر جلوه‌نمايي بيشتري پيدا مي‌كند.

سفيد شدن مو؛ بدون پيشگيري و درمان

متخصصان پوست تاكيد مي‌كنند: مهم‌ترين عامل موثر در چگونگي و زمان سفيد شدن موها به زمينه‌هاي وراثتي بازمي‌گردد، گرچه از ديگر دلايل موثر بر سفيدي زودرس موها مي‌توان بـه رژيـم غذايـي نامناسب و نيز آشفتگي‌ها و نگراني‌هاي ذهني اشاره كرد.

بر اين اساس كمبود ويتامين‌ها ازجمله ويتامين B12، آهن، مس، منگنز، تيتانيوم و يد در رژيم روزانه از عواملي است كه به سفيدي زودهنگام مو كمك مي‌كند.

‌البته برخي از متخصصان به عواملي چون كثيفي پوست سر، شست‌وشوي موها با آب داغ و خشك كردن آن با وسايل الكتريكي مانند سشوار، بيماري تيروئيد، كم‌خوني، رژيم‌هاي لاغري بسيار سخت و طولاني‌مدت، افزايش گلبول‌هاي سفيد خون و استفاده از دخانيات و سيگار (افراد سيگاري چهار ‌‌برابر زودتر به سفيدي مو دچار مي‌شوند) به عنوان عوامل موثر بر سفيدي زودرس موها نيز اشاره مي‌كنند.‌

دكتر داوودي با تاكيد بر اين كه درمان موثري براي سفيد شدن موها وجود ندارد، مي‌افزايد: تنها در صورتي كه سفيد شدن موها با برخي بيماري‌هاي خاص چون لك و پيس (برص) مرتبط باشد، امكان درمان آن از طريق درمان اين بيماري وجود دارد.

از سوي ديگر با وجود تبليغات بسيار در مورد اثربخشي تكنيك‌ها و روش‌هاي نويني چون PRP (تزريق پلاسما و پلاكت خون به داخل پوست براي درمان ريزش يا سفيدي مو) تحقيقات صورت گرفته بي‌خطر و به دور از عوارض بودن اين روش‌ها را تائيد نكرده است و در حال حاضر كاربرد آن در احياي رنگدانه‌سازي مو نيز به هيچ عنوان مورد تائيد نيست.سپاس از پونه شيرازي

سپاس از جام جم آنلاین

موضوعات مرتبط با این مطلب : پزشکی و سلامت
نام :
ايميل:
سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت

شهرک سرگرمی و نمایش